Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Pater noster qui es in caelis…

Autor: Tomek 5 stycznia 2009

Wy zatem tak się módlcie:
Ojcze nasz, który jesteś w niebie, niech się święci imię Twoje! Niech przyjdzie królestwo Twoje; niech Twoja wola spełnia się na ziemi, tak jak i w niebie. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj; i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili; i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie, ale nas zachowaj od złego!

(Mt 6, 8b - 13)

Ta piękna modlitwa, którą nauczył nas sam Jezus jest prawdziwie modlitwą miłości. Wyraża zarówno uwielbienie jak i prośbę… Modlitwa człowieka pokornego, który prosi Boga o siły by przetrwać dzień…

Często podczas modlitwy uświadamiałem sobie, że stała się ona wyklepaną formułką, którą odmawiam z przyzwyczajenia… Postanowiłem coś zmienić i rozpocząć codziennie kontemplacje tych słów. Modląc się po kolei wypowiadając w myślach słowa modlitwy rozważam ich sens, odnoszę do konkretnej sytuacji w życiu… Modlę się nią.

Chciałbym podzielić się z Tobą moją modlitwą. Być może Ty również zapomniałeś, że modlitwa to nie tylko klepanie wyuczonej na pamięć w dzieciństwie formułki ale osobista rozmowa z Bogiem, kontemplacja Jego Słowa.

Zdajmy sobię sprawę, że modlitwa ta ma prawie 2000 lat i nauczył nam jej sam JEZUS! Powinna to więc być naprawdę modlitwa nie ciała, a modlitwa serca. Pierwsze słowa modlitwy to “Ojcze nasz, który jesteś w niebie”. Dla mnie osobiście jest to stanięcie przed samym Bogiem jako jego dziecko, wzniesienie oczu ku Ojcu. Tacie, który nas stworzył, który nas pierwszy ukochał. Wprowadzenie naszego ducha w modlitwę.

Dalej są słowa: “Niech się święci imię Twoje”. Jak już wcześniej pisałem, modlitwa ta łączy różne formy modlitwy, w tych słowach mamy krótkie uwielbienie. Wyznajemy świętość Boga, jego wspaniałość.

“Niech przyjdzie Twoje Królestwo, niech się spełni Twoja wola jak w niebie, tak i na ziemi”. Odważne słowa. Wyznanie, powierzenie Bogu całego naszego życia, problemów, panowania, dopuszczenie Boga do naszych sfer życiowych. To bardzo ważne, by Bóg stał się częścią naszego życia, byśmy mogli w nim żyć. Życie z Bogiem naprawdę przynosi wiele korzyści, jak mówi sam Jezus :

Jeśli we Mnie trwać będziecie, a słowa moje w was, poproście, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni.

(J 15, 7)

Mogę z ręką na sercu potwierdzić, że słowa te spełniają się w moim życiu. Naprawdę, codziennie doświadczam mocy modlitwy!

“Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj” - prośba człowieka ułomnego, który bez Boga poradzić sobie nie może. Stańmy w prawdzie przed samym sobą - bez Boga jesteśmy niczym. Zbyt słabi by opierać się grzechom. Dlatego Jezus uczy nas również, by prosić Boga o rzeczy do życia potrzebne, takie jak chleb, odzienie… To wszystko zawiera się w tym krótkim wersie.

“I przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili”. Wers ten ma zarazem formę błagalną jak i stawia nam pewne wymaganie wobec siebie samych. Prosimy o przebaczenie naszych win tak jak my przebaczyliśmy winy ludziom którzy nas w jakiś sposób zranili, urazili. Jeżeli najpierw nie przebaczymy win innym ludziom, którzy nas skrzywdzili, modlitwa ta nie ma sensu. Jeśli nie potrafisz przebaczyć Twoim winowajcom, Bóg nie może przebaczyć Tobie. Proste :-)

Ostatni wers to prośba do Boga aby nas uchronił od wszelakich pokus na nas czyhających: “i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie, ale nas zachowaj od złego!”. Co nie znaczy oczywiście, że mamy z premedytacją pakować się w ręce Złego. Zła oczywiście należy unikać, a Bóg na pewno nam w tym pomoże.

I na koniec dodam: Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu, jak było na początku, teraz i zawsze i na wieki wieków. AMEN.

Załączam jeszcze link do rozmowy z tatusiem ;-)

http://klub.chip.pl/diesner/Modlitwa.html

Adres trackback | RSS komentarzy

Zostaw komentarz